Co všechno zvládne náš robot? Vezme lidem práci?

Co všechno zvládne náš robot? Vezme lidem práci?

Od psacího stroje k počítači. Digitální revoluce kompletně změnila naše životy. Pojďme využít výdobytků moderní doby naplno s pomocí umělé inteligence. Stačí mít „pouze“ hromadu dobře setříděných dat a ona se naučí cokoliv. Například rozpoznávat objekty na fotkách, řídit automobil, jezdit vozítkem autonomně po Marsu. Roboti dopravují lidi v raketách na Mezinárodní vesmírnou stanici. Automatické sondy přistávají na kometách a vrací se na zem se vzorky.

Tak proč trávíme tolik času v kanceláři rutinní prací? Společnosti používají více různých systémů, neexistuje jeden univerzální. Přepisují se data z jednoho do druhého. Nezvládl by stroj tuto činnost? Samozřejmě ano. Jen je nutné změnit myšlení a práce pro robota vymyslí každý hromadu. Pokud je činnost jasně definovaná, není třeba věštění z křišťálové koule, tak ji zvládne náš robot Aiviro.

Příkladem budiž čistota dat. Přecházíte z jednoho IT systému na druhý nebo provozujete dva nebo více IT systémů vedle sebe? Aiviro zvládne udržovat data v čistotě. Nejen kontrolovat, zda migrace z jednoho systému na druhý proběhla bez chyb, ale také udržovat více aplikací v synchronizovaném stavu. Například přidáte položku do jednoho systému, Aiviro ji samo přepíše do ostatních systémů. Bez složité integrace. Jako byste posadili před počítač brigádníka a ukázali mu, co má dělat.

Rutinní práce na počítači nám může znepříjemnit pracovní den a způsobit spousty chyb.

Rutinní práce na počítači nám může znepříjemnit pracovní den a způsobit spousty chyb

Scénář práce našeho robota nemusí být ani tak jednoduchý. Může se i rozhodovat, například najít informace v databázi a na základě toho se rozhodnout. Jen musí být vše dohledatelné, nemůže se rozhodovat na základě letitých zkušeností člověka.

Hodně lidí se ptá, zda jim nevezme náš robot práci. Bojí se. Ano, vezme práci, ale tu nezáživnou, nudnou. Člověku tak zbyde více času na smysluplnou práci. Stane se tak efektivním. Je to stejné jako s párou, ta vzala lidem těžkou fyzickou práci, takže se lidé mohli soustředit na řemesla a více intelektuální činnost.

Během průmyslové revoluce došlo k nasazení strojů do výroby. Lidé tak mohli pracovat efektivněji, lépe a byly minimalizovány chyby a zvýšena bezpečnost.

Během průmyslové revoluce došlo k nasazení strojů do výroby. Lidé tak mohli pracovat efektivněji, lépe a byly minimalizovány chyby a zvýšena bezpečnost.

A jak je to se zadáváním práce robotovi? Musí se člověk učit programovat? Vůbec ne, stačí nám pomocí Aiviro Nahrávače rutinní činnost nahrát a poslat ji nám. Vše ostatní zařídíme.

Je jasné, že robot nezvládne veškerou práci, musí komunikovat s člověkem. Musí se tedy člověk složitě zaškolovat, aby byl schopný komunikovat s robotem? Vše se snažíme dělat maximálně jednoduché. Komunikace s robotem funguje úplně stejně, jako s kolegou na dálku v práci. Pomocí emailu, chatu. Můžete si robotovi napsat o nějaký úkol, on vám odpoví. Nebo když robot zjistí potřebnou informaci, napíše vám. Nebo pokud nalezne chybu a s úkolem si neporadí, opět napíše.

Mít v práci našeho robota je podobné, jako najmout nového pracovníka. Jen stolní fotbálek si s vámi nezahraje. I když…

Zajímá vás automatizace vaší kanceláře?


Další příspěvky...

obchod@aiviro.com