Hype kolem ChatGPT svědčí jen o tom, že umělé inteligenci většina lidí moc nerozumí a bojí se

pravěcí lidé využívají oheň
pravěcí lidé využívají oheň – Zdeněk Burian

Přicházejí tvrzení jako „Umělá inteligence (#AI) už překonala lidi a nahradí je, všichni přijdou práci!“ nebo z opačného spektra „Umělá inteligence je k ničemu, je nepoužitelná, jen si vymýšlí a nikdo neví, jak funguje, musíme ji zakázat!“

Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed. Je to stejné, jako s 🔥 ohněm. Dobrý sluha ale špatný pán. Musím znát, jak oheň funguje, abych mohl zhodnotit k čemu je dobré ho využít a naopak, před čím si dát pozor a chránit se před ním. #ChatGPT v tom není jiný. Je ještě moc nový na to, aby si většina lidí řekla „Aha, takto funguje, tímto se spálím, tímto si ohřeju jídlo!“.

ChatGPT je jako papoušek na steroidech, je jako papoušek s fotografickou pamětí, kterému někdo ukázal všechny knihy světa a umí napodobovat konverzaci, věrohodně. Nemá vědomí, nemá názory, není osobnost. Umí jen žvanit a jeho motivací není mluvit pravdu, fakta, ale přesvědčit protistranu, že umí relevantně odpovídat. Tak jednoduché to je.

Už však vznikají další modely než ChatGPT , které mají jiné priority, například pro ověřování faktů, věrohodnosti toho, co ChatGPT vrátí za výsledek. Vše, co teď vidíme, je jen technologická ukázka chat kecálka (doslova).

Velmi často slýchám dotazy, jak vlastně v reálném světě GPT (Generative Pre-Training Transformer) modely využít. My pracujeme s různými AI modely už od roku 2017. Za ty roky jsme se je naučili využívat v reálné praxi, aby zvyšovaly přidanou hodnotu lidí.

Například jsme naučili model neuronových sítí vizuálně rozpoznávat technické výkresy a detekovat v nich různé druhy objektů, díky čemuž jsme schopni odhadnout např. množství potřebného materiálu nebo výslednou cenu produktu. Tím pomáháme technikům s rutinním zpracováním cenových nabídek na základě technických výkresů. Nebo pomocí jiného modelu, založeném stejně jako GPT na architektuře tzv. transformerů, dovedeme těžit informace z digitálních dokumentů a zapisovat je do #ERP systémů.

Aktuálně pracujeme na dvou pilotních projektech u dvou zákazníků, ve kterých využíváme GPT model pro zpracování a generování textů. Není to žádné sci-fi, je to realita.

Určitě máte spoustu nápadů, jak by šla AI využít v reálné praxi, jen nevíte, na koho se obrátit s pomocí. Napište mi.

Miroslav Buček


Další příspěvky...

obchod@aiviro.com